Dołącz do naszego grona

* indicates required
Close

NaszaSylwetka.pl topnews, Trening Zakwasy – jak do nich dochodzi

Zakwasy – jak do nich dochodzi

Marzec 15th, 2012, 02:03:10 KrzysztofJa na Google+

Zakwasy  w sporcie  to nazwa uszkodzeń tkanki mięśniowej wynikających z nadmiernego obciążenia poprzez wysiłek. Najczęściej zakwasy wynikają z mikro urazów czyli pękania  włókien mięśniowych.

Spowodowane najczęściej jest to zbyt ciężkim treningiem, lub po zbyt długiej przerwie w uprawianiu jakiegokolwiek sportu, ruchu.

Wszyscy twierdzili kiedyś że wynikiem zakwasów jest kwas mlekowy. Kwas mlekowy jest jednak bardzo szybko odprowadzany z mięśni przez układ krwionośny i nie ma wpływu na ból. To co  odczuwany po kilku godzinach od nadmiernego obciążenia mięśni nazywa się porozrywane delikatne  włókna mięśniowe. Ból odczuwamy  dopiero po 24 godzinach, nie w każdym przypadku nieraz jest odczuwalny szybciej.

W walce z zakwasami najlepiej sprawdza się zasada regularności i systematyczności treningu. Gdy organizm przyzwyczaja się do obciążeń, powysiłkowy ból powoli zanika. Jeśli jednak dawno nie ćwiczyliśmy, wcześniej przygotujmy organizm do czekającej go pracy. Zacznijmy od niewielkiego wysiłku i stopniowo na kolejnych treningach zwiększajmy obciążenie, intensywność. Na początku więcej nie znaczy lepiej.

Nikt nie lubi silnych zakwasów w mięśniach, dlatego aby ich unikać zaraz po treningu nie zapominajmy o przyjęciu dawki co najmniej 60g węglowodanów typu CARBO, jeśli nie mamy może być banan, napój izotoniczny. Wskazane jest podać zaraz po treningu aminokwasy.

Wówczas bóle w mięśniach czyli  mikro urazy, będą na pewno mniejsze.

Najczęściej używane sposoby na pozbycie się zakwasów to :

– sok z wiśni

Według uczonych za kojącą ból właściwość wiśni mogą odpowiadać flawonoidy i antocyjany, związki o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym znajdujące się w tych owocach.

– ćwiczenia aerobowe z umiarkowanym obciążeniem 30-40 minut

– sauna

– basen

– picie dużej ilości wody mineralnej, pomaga w usuwaniu toksyn


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Zakwasy – jak do nich dochodzi, 9.7 out of 10 based on 3 ratings


Dodaj Komentarz


Ile wody powinniśmy spożywać każdego dnia?

watterOgólnie rzecz biorąc, ludzie powinni spożywać około 2 do 3 litrów płynów dziennie. Uzależnione jest to od stanu zdrowia, nawyków ćwiczeń i otoczenia. Codzienne zajęcia mogą również zwiększyć te potrzeby. Na przykład zapotrzebowanie na wodę zwiększa się podczas lotu lub w czasie intensywnych ćwiczeń.

Szybka budowa rzeźby!

watterNa pozór wydawać by się mogło że jest to niemożliwe, jednak wiele aktorów dokonuje tego w zaledwie kilka miesięcy. Sęk tkwi w proporcjach. Brzuszek, barki, ramiona, klatka piersiowa, łydki, uda ... To te wizualne mięśnie stanowią zaledwie 20 procent całej masy mięśniowej. Jednak ten podzbiór stanowi 80 procent naszych postrzeganych mięśni. Rozwinięte prawidłowo sprawiają pozór wspaniałej rzeźby.